Üye Girişi

Hesap Oluştur

Bu formda dolduracağınız bilgiler, ‘Gönder’ düğmesine bastığınızda otomatik olarak kaydedilmez. Düğmeye bastığınızda yeni bir pencere açılır ve onayınız istenir. Ancak, siz bu son onayı verdikten sonra hesabınız oluşturulur.

Somatik Deneyimleme Egzersizleri

Etkinliğe kayıt olmak için üye girişi yapmanız gerekiyor.
Sol alttaki Üye Girişi düğmesine basarak giriş yapabilirsiniz.
Eğer henüz hesabınız yoksa lütfen sağ alttaki Hesap Oluştur düğmesine basarak hesap oluşturun.

Hesabım

Bilgilerim

Sertifika ve Katılım Belgelerim

Şifre Değiştir


Başvurduğum Etkinlikler

Katıldığım Etkinlikler

Fatura ve Ödeme Bilgilerim

Seans ve Süpervizyon Takibi Yapabileceğim Etkinlikler

Tüm Seminer ve Eğitimlerimiz

Eğitim Sertifikaları

Somatik Deneyimleme Egzersizleri

Eğitim Dokümanları

Somatik Deneyimleme Egzersizleri

Eğitim Videoları

Somatik Deneyimleme Egzersizleri

Somatik Deneyimleme Egzersizleri

Seans ve Süpervizyon Takibi

 • (Soldaki alandan seans ya da süpervizyon aldığınız tarihi, sağdaki alandan ise oturum süresini seçin.)
  (Soldaki alandan oturum tipini seçin. Grup süpervizyonu aldıysanız sağdaki alandan kaç kişi olduğunu seçin.)
 • Toplam Süpervizyon Krediniz: 0
  Toplam Seans Krediniz: 0
 • Somatik Deneyimleme® Egzersiz Örnekleri


Somatik Deneyimleme® (SE) travma semptomlarının çözümlenmesini ve kronik stresin hafifletilmesini sağlayan güçlü bir psiko-biyolojik yaklaşımdır. SE, travmatik stresi çözümlemek ve stres ve travma ile baş edebilme kapasitesini artırmak amacıyla geliştirilmiştir ve birçok alanda uygulanmıştır. Bedeni, duyumsamalar yoluyla farkındalığa getirerek fizyolojimizi ve sinir sistemimizi düzenlemeyi içerir. Somatik Deneyimleme, bedendeki duyumların farkındalığı ve takibini bir yol haritası olarak kullanır. Böylece, deneyimin derinleşmesine ve yaşantının zenginleşmesine de yardımcı olur.

Somatik Deneyimleme Egzersiz Örnekleri

Aşağıda bedensel duyumsamalarla nasıl çalışıldığına dair fikir vermesi açısından birkaç egzersiz bulacaksınız. Kendiniz deneyebilir, bedeninizi takip etmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

 • Kaynak Egzersizi – İç ve dış kaynaklarınızın birer listesini yapın (önce aklımıza çok fazla şey gelmeyebilir, fark edeceksiniz ki bir kaynak diğerini çağrıştıracak ve bir kartopu etkisi oluşacak). İç kaynaklarımız, iç dünyamızdan gelir. Dayanıklılığımız, inançlarımız, ilgi alanlarımız ve ilişkilerimiz gibi şeyler olabilir. Dış kaynaklarımız ise içinde yaşadığımız ortam, arkadaşlarımız, ailemiz, işimiz gibi. Bu kaynaklarınızı detaylıca hayal edin ve bu imgelemeyi yaparken bedeninizde neler oluyor fark edin (Nefesiniz rahatlıyor, derinleşiyor, kaslarınız gevşiyor mu? Vücut ısınız normalleşiyor mu?). Bu imgelemleri, özellikle en etkin olanları, beden hafızanıza iyice yerleştirin. Aynı zamanda bu kaynakların listesini cüzdanınıza ve çalışma masanıza koyun. Ve hatta, hatırlatma notunu her zaman görebileceğiniz bir yere iliştirin. Bunu yapmak, kendinizi kötü hissettiğinizde olumlu duyumsamaları hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Beden Farkındalığı Egzersizi – Bedensel farkındalık lisanımızı geliştirmek. Oturup bedeni hissetmek, fark ettiğiniz algı ve duyumsamalarınızı ifade etmek için kelimeler bulmak. Bu egzersizi sakin, sevdiğiniz ve güvenli bir yerde oturarak yapabilirsiniz. Örnek kelimeler: Sıcaklık, genişleme, yayılma, akış, yön, kasılma, gevşeme, v.b.
 • Regülasyon Egzersizi – Farkındalığınızın bir kısmını sürekli olarak kol ve bacaklarınızda tutmak. ’An’dan uzaklaştığınızı fark ettiğinizde uygulayabileceğiniz basit ve çok etkili bir yöntem.
 • Pendülasyon Egzersizi – Farkındalığınız ile bedeninizde rahat hissettiğiniz yere gidin ve onu deneyimleyin (mesela elleriniz, baldırlarınız). Daha sonra sıkışık, gergin, ağrıyan bölgenin (mesela omuzlarınız, boynunuz) kenarına gidip -hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmadan- birkaç saniye orada kalıp tekrar rahat yere geri dönün ve burada bir süre kalın. Bu döngülemeyi bir süre tekrar ettiğinizde oluşan farkları gözlemleyin. Belki de şaşırarak rahatsız bölgenin kendiliğinden rahatladığını veya küçüldüğünü fark edebilirsiniz. İşte bedenimizin kendini iyileştirme gücü ve sihirli zekasına dair bir deneyim.
 • Boşalım Egzersizi  – Yukarıdaki egzersizi yaparken şöyle bir şeyi fark edebilirsiniz. Kol ve bacaklarda bir içsel titreşme, karıncalanma, enerji akışı veya uyuşmanın çözülmesine benzer hisler... Buna izin verin ve bu şekilde stres enerjisinin bedeninizi terk ettiğini, sinir sisteminizdeki gerginliğin boşaldığını hayal edin, imgeleyin. Farkındalığınızı eklemlerinizde tutarak ayak parmaklarınızdan başlayıp ayak bilekleri, dizler, kalça, omuz, dirsek, el bileği ve parmaklarınızı sırasıyla çok yavaş şekilde hareket ettiriniz. Ve bu sırada bedende oluşan hisleri fark ediniz. ’Discharge’ (boşalım, serbest bırakma) adımına geçmenizi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Buna ek olarak, vücudunuza elleriniz ile hafifçe vurma (tapping) ve dokunduğunuz yeri hissetmeye çalışma yöntemiyle de beden bölgelerinin farkındalığınızı genişletebilirsiniz.
* Bu egzersizler Dr. Peter Levine’in Waking the Tiger ve Diane ve Larry Heller’in Crash Course: A self-healing guide to Auto Accident and Recovery kitapları ve Somatic Experiencing eğitimlerinden derlenmiştir.